ASCO™ 8262H020AC120/60,110/50D, SOLENOID VALVES, 1/4 X 3/32 2NC BRASS 6.1 /F W
$853.60
The ASCO 262-S Series is high-flow, general-service solenoid valve designed for liquid, corrosive, air, and inert gas service. The direct-acting poppet valve comes in brass, lead-free brass, or stainless-steel constructions. The reliable, proven 262-S Series is a perfect fit for industrial applications such as car wash equipment, air compressors, pumps, laundry equipment, industrial water control, and dust collector systems. ASCO Express same-day shipping ensures immediate availability.
| Weight | 1.01 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/4 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 3/32 in . |
| Flow (Cv) | 0.21 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | .18 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 21977 |
| Kit Number | 323581 |
| Coil Number | 238210-032-D |
| Ambient Temperature | -13 – 131 °F |
| Fluid Temperature | -13 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 3/32 2NC BRASS 6.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Holding Current (VA) | 16 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.