Walker Filtration’s Alpha Simplex and Duplex Vacuum Pump Exhaust Filters are designed to remove oil mist from lubricated Vacuum Pumps – providing unrivaled filtration performance, reduced exhaust noise levels and an oil free working environment. The Alpha Vacuum Pump Exhaust Filters feature a comprehensive range with connection sizes ranging from 3/8″ to 3″. High performing Simplex Filters deliver exceptional results in oil mist removal from vacuum pumps, while the two-stage Duplex Filter removes both oil mist and odor. The Alpha elements utilize custom engineered media technology to provide market leading performance, significantly reducing pressure loss and energy consumption for low operational costs and increased operating efficiencies.
Walker Filtration A30050EF Alpha Series Vacuum Pump Exhaust Filter
$408.03
Walker Filtration’s Alpha Simplex and Duplex Vacuum Pump Exhaust Filters are designed to remove oil mist from lubricated Vacuum Pumps – providing unrivaled filtration performance, reduced exhaust noise levels and an oil free working environment. The Alpha Vacuum Pump Exhaust Filters feature a comprehensive range with connection sizes ranging from 3/8″ to 3″. High performing Simplex Filters deliver exceptional results in oil mist removal from vacuum pumps, while the two-stage Duplex Filter removes both oil mist and odor. The Alpha elements utilize custom engineered media technology to provide market leading performance, significantly reducing pressure loss and energy consumption for low operational costs and increased operating efficiencies.
| Weight | 1.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.76 × 2.76 × 12.29 in |
| Brand | |
| Connection/Pipe Size (in) | 1/2" |
| Micron Rating | 0.1 Micron |
| Flow Rate (SCFM) | 7 |
| Pressure Rating (psi) | 300 psig |
| Associated Element Part #(s) | E30412EF |
| Number of Elements Required | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.