The G15L-22 Series are single stage, aircooled, oil injected rotary screw compressors. They include the compressor, drive motor, oil system, air system, and electrical regulating controls. The machines are offered as Pack or Full Feature. The nano controller comes as standard with the G15L-22. Shipping Voltage is 460v (changed from 230v Q2-19) but all parts are included for Qualified Service Technician to change voltage during start-up. SMARTLINK APP is standard on these products, please consult options for further information.
Compressors
Atlas Copco G18-125 FF, 25 HP, Oil Injected Rotary Screw Compressor, 125 psi, with Dryer
C$24,693.67
The G15L-22 Series are single stage, aircooled, oil injected rotary screw compressors. They include the compressor, drive motor, oil system, air system, and electrical regulating controls. The machines are offered as Pack or Full Feature. The nano controller comes as standard with the G15L-22. Shipping Voltage is 460v (changed from 230v Q2-19) but all parts are included for Qualified Service Technician to change voltage during start-up. SMARTLINK APP is standard on these products, please consult options for further information.
| Weight | 864 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51 × 33 × 48 in |
| Brand | |
| HP | 25 |
| Outlet Pressure (PSI) | 125 |
| Capacity (CFM) | 99 |
| Air Outlet (NPT) | 1" |
| Unit Type | Full Feature |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Voltage (VAC) | 208-230/460 |
| Phase | 3 |
| Frequency (Hz) | 60 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.