The G2-7 Series are single stage, aircooled , oil injected rotary screw compressors. They include the compressor, drive motor, oil system, air system and microprocessor controls. The machines are offered as Pack or full feature units. The nano controller comes as standard for the G2-7. All 3-phase units are multi-voltage (208-230 & 460).
Shipping voltage is 230v, but all parts are included for Qualified Service Technician to change voltage during start-up. NOTE: – G2-7 FF requires a separate 115v electrical supply for the dryer.
SMARTLINK is not available on these products
Compressors
Atlas Copco G7-145 AFF, 10 HP, Oil Injected Rotary Screw Compressor, 145 psi, with Dryer
$8,966.71
The G2-7 Series are single stage, aircooled , oil injected rotary screw compressors. They include the compressor, drive motor, oil system, air system and microprocessor controls. The machines are offered as Pack or full feature units. The nano controller comes as standard for the G2-7. All 3-phase units are multi-voltage (208-230 & 460).
Shipping voltage is 230v, but all parts are included for Qualified Service Technician to change voltage during start-up. NOTE: – G2-7 FF requires a separate 115v electrical supply for the dryer.
SMARTLINK is not available on these products
| Weight | 408 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 25 × 38 in |
| Brand | |
| HP | 10 |
| Outlet Pressure (PSI) | 145 |
| Capacity (CFM) | 34.1 |
| Air Outlet (NPT) | 1/2" |
| Unit Type | Full Feature |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Voltage (VAC) | 208-230/460 |
| Phase | 3 |
| Frequency (Hz) | 60 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.