The GA15-30 Series are single stage, aircooled, oil injected rotary screw compressors. They include the compressor, drive motor, oil system, air system, Elektronikon TOUCH and electrical regulating controls. The machines are offered as Pack or Full Feature. Shipping Voltage is 460v but all parts are included for Qualified Service Technician to change voltage during start-up. SMARTLINK hardware is included with the Elektronikon Touch Controller.
Compressors
Atlas Copco GA15-125T AFF, 20 HP, Oil Injected Rotary Screw Compressor, 132 Gallon Tank, 125 psi, with Dryer
C$31,963.30
The GA15-30 Series are single stage, aircooled, oil injected rotary screw compressors. They include the compressor, drive motor, oil system, air system, Elektronikon TOUCH and electrical regulating controls. The machines are offered as Pack or Full Feature. Shipping Voltage is 460v but all parts are included for Qualified Service Technician to change voltage during start-up. SMARTLINK hardware is included with the Elektronikon Touch Controller.
| Weight | 1585 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 33 × 73 in |
| Brand | |
| HP | 20 |
| Outlet Pressure (PSI) | 125 |
| Capacity (CFM) | 92 |
| Air Outlet (NPT) | 1" |
| Unit Type | Full Feature |
| Mount Type | Tank Mounted |
| Tank Size | 132 Gallons |
| Voltage (VAC) | 208-230/460 |
| Phase | 3 |
| Frequency (Hz) | 60 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.