| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 3/8 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 3/4 in . |
| Flow (Cv) | 3.4 |
| Voltage & Frequency | 110 Volts AC with 50 Hz |
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Kv) | 2.94 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Fuel Gas, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 20286 |
| Kit Number | 302350 |
| Coil Number | 238610-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 125 °F |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 3/4 2NC AL 10.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Holding Current (VA) | 25 |
Solenoid Valves
ASCO™ 8215G010AC110/50D, 3/8 X 3/4 2NC ALUMIN10.1/F W
$207.20
The ASCO 215 Series is an aluminum body, lightweight solenoid valve for high flow, low-pressure air or gas service. The pilot operated construction works from zero pressure differential with resilient soft seating for tight shut off. Optional long-life design eliminates metal-to-metal contact to extend life up to 20 million cycles. The 215 Series is ideal for vacuum service and heating equipment applications.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.