Solenoid Valves
ASCO™ 8320G136AC120/60D, SOLENOID VALVES, 1/8 X 3/64 3NO BRASS 6.1 /F W
$124.00
1/8 X 3/64 3NO BRASS 6.1/F W A
| Weight | 1.19 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/8 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 3/64 in. |
| Flow (Cv) | 0.06 |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 3 way – 3/2 Normally Open |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Kit Number | 302156 |
| Coil Number | 238210-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/8 X 3/64 3NO BRASS 6.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Holding Current (VA) | 16 |
| Mounting Brackets | YES |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.