Solenoid Valves
ASCO™ EF8210G002MOAC120/60,110/50D 2-WAY,1/2″,NC, EXPLOSION PROOF, MANUAL OPERATOR, SOLENOID VALVE
$373.60
The ASCO Series 210 is a line of economical, high-flow solenoid valves for liquid, corrosive, and air/inert gas service. With a wide range of pressure ratings, sizes, and resilient materials, the ultra-reliable 2-way valves provide long service life and low internal leakage. Industrial applications include car wash equipment, air compressors, pumps, laundry equipment, and industrial water control.
| Weight | 1.9 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/2 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 5/8 in. |
| Flow (Cv) | 4 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | 3.46 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas, Light Oil, Water |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 20050 |
| Kit Number | 302273-MO |
| Coil Number | 238214-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 2NC BRASS 6.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 5 – 200 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 5 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Light Oil) | 5 – 135 PSI |
| Holding Current (VA) | 16 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.