Solenoid Valves
ASCO™ EF8321G001DC24/DCD 24VDC 1/4″ SOLENOID VALVE
C$797.50
ASCO 321 Series valves are designed for quick venting to 0 psi through their external orifice. Air is exhausted to rapidly shift control valves. The pilot-operated valves have resilient seated poppets for tight shutoff. They are well suited for refining, chemical, and food and beverage applications that require a quick-exhaust valve.
| Weight | 2.01 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/4 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 9/32 in . |
| Flow (Cv) | 0.8 |
| Voltage & Frequency | 24 Volts DC |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | .69 |
| Function | 3 way – 3/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 20783 |
| Kit Number | 302929 |
| Coil Number | 238314-006-D |
| Ambient Temperature | 32 – 104 °F |
| Watt Rating | 10.6 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 9/32 3NC BRASS 10.6/F DC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 10 – 200 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 10 – 200 PSI |
| Operating Pressure (Light Oil) | 10 – 200 PSI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.