Solenoid Valves
ASCO™ EF8320G184DC24/DCD 24VDC 3 WAY VALVE 1/4″ NPT NC
C$329.38
The ASCO 320-s Series are general-service solenoid valves designed for a broad range of applications. The direct-acting valves are available in voltage-ranging, harsh-environment, direct-mount, dribble-control, and long-life constructions. They are suitable for use in analytical and diagnostic equipment, dust collector systems, life sciences, and press room and metal stamping.
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/4 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 3/32 in . |
| Flow (Cv) | 0.12 |
| Voltage & Frequency | 24 Volts DC |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | .10 |
| Function | 3 way – 3/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 20759 |
| Kit Number | 302227 |
| Coil Number | 238714-006-D |
| Ambient Temperature | 32 – 104 °F |
| Watt Rating | 11.6 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 3/32 3NC BRASS 11.6/F DC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.