| Weight | 5.6 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1-1/4 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 1-1/8 in. |
| Flow (Cv) | 15 |
| Voltage & Frequency | 110 Volts AC with 50 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Kit Number | 302280 |
| Coil Number | 238214-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1-1/4X1-1/8 2NC BRS 8.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 5 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 5 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Light Oil) | 5 – 100 PSI |
Solenoid Valves
ASCO™ EF8210G008AC110/50D, 1-1/X 1-1/ 2NC BRASS 6.1 /F W
C$629.42
ASCO 8210G008 is a line of ultra-reliable, high-flow general service solenoid valves for liquid, corrosive, and air/inert gas service. Industrial applications include car wash equipment, air compressors, pumps, laundry equipment, and industrial water control.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.