| Weight | 3.9 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/2 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 5/8 in. |
| Flow (Cv) | 3.2 |
| Voltage & Frequency | 110 Volts AC with 50 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 3 way – 3/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | F |
| Kit Number | 314491 |
| Coil Number | 238214-032-D |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 3NC BRASS 8.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 10 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 10 – 125 PSI |
Solenoid Valves
ASCO™ EF8316G064AC110/50D, 1/2 X 5/8 3NC BRASS 6.1 /F W
$560.00
The ASCO Series 8316G064 is a line of high-flow, 3-way solenoid valves, which can be used to pilot large actuators and provide quick closing of large control valves.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.