| Weight | 2.4 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/2 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 9/16 in . |
| Flow (Cv) | 3.5 |
| Voltage & Frequency | 110 Volts AC with 50 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Kit Number | 310387 |
| Coil Number | 238210-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 9/16 2NC BRASS 8.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Water) | 5 – 150 PSI |
| Holding Current (VA) | 16 |
Solenoid Valves
ASCO™ 8221G003AC110/50D, 1/2 X 9/16 2NC BRASS 6.1 /F W
C$483.91
1/2 X 9/16 2NC BRASS 6.1/F AC
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.