| Weight | 2.01 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 3/4 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 3/4 in . |
| Flow (Cv) | 5 |
| Voltage & Frequency | 110 Volts AC with 50 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Kit Number | 302307 |
| Coil Number | 238210-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 210 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/4 X 3/4 2NC BRASS 8.1/F AC |
| Seating Elastomer | EPDM |
| Mounting Direction | Any |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
Solenoid Valves
ASCO™ 8210G009HWAC110/50D, 3/4 X 3/4 2NC BRASS 6.1 /F W
$198.40
ASCO product 8210G009 part of the 210 Series range of valves, is an ultra-reliable 2-way solenoid valve, offered in a 3/4″ pipe size, providing long service life and low internal leakage
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.