| Weight | 0.71 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/8 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 7/64 in . |
| Flow (Cv) | 0.19 |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Body Material | Stainless Steel |
| Flow (Kv) | .16 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas |
| Order Code | 21838 |
| Coil Number | 400127-225 |
| Watt Rating | 6.3 W |
| Carton Note | 1/8 X 7/64 2NC S.S. 6.3/F AC |
Solenoid Valves
ASCO™ SC8256B046VAC120/60, 1/8 X 7/64 2NC STAINL6.3 /F W
C$1,167.48
ASCO 256 Series solenoid valves are designed for shutoff control for a wide range of Industrial and commercial industry applications. The valves have a range of third-party approvals for applications ranging from fuel oil and gas burners to potable water and food service applications. Their compact design fits in tight spaces, they are mountable in any position and are available in multiple manifold configurations. The valves are ideal for bottling lines, and commercial kitchen, laundry, and heating equipment.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.