| Weight | 3.4 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 3/4 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 3/4 in . |
| Flow (Cv) | 6.5 |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Kit Number | 302279 |
| Coil Number | 238212-032 |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Carton Note | 3/4 X 3/4 2NC BRASS 6.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 5 – 250 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 5 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Light Oil) | 5 – 100 PSI |
| Holding Current (VA) | 16 |
Solenoid Valves
ASCO™ SC8210G003AC120/60, 3/4 X 3/4 2NC BRASS 6.1 /F W
$244.80
ASCO product 8210G003 part of the 210 Series range of valves, is an ultra-reliable 2-way solenoid valve, offered in a 3/4″ pipe size, providing long service life and low internal leakage
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.