Solenoid Valves
ASCO™ 8210G032AC120/60D, SOLENOID VALVES, 1-1/X 1-1/ 2NO BRASS 16.1/F W
$644.00
ASCO 8210G032 is a line of ultra-reliable, high-flow general service solenoid valves for liquid, corrosive, and air/inert gas service. Industrial applications include car wash equipment, air compressors, pumps, laundry equipment, and industrial water control.
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1-1/2 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 1-1/4 in. |
| Flow (Cv) | 22.5 |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Open |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas, Light Oil, Water |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 21721 |
| Kit Number | 302341 |
| Coil Number | 272610-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Watt Rating | 16.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1-1/2X1-1/4 2NO BRS 16.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 5 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 5 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Light Oil) | 5 – 125 PSI |
| Holding Current (VA) | 35 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.