Solenoid Valves
ASCO™ 8210G075AC120/60D, SOLENOID VALVES, 1/2 X 5/8 2NC BRASS 10.1/F W
$242.40
ASCO 8210G075 is a line of ultra-reliable, high-flow general service solenoid valves for liquid, corrosive, and air/inert gas service. Industrial applications include car wash equipment, air compressors, pumps, laundry equipment, and industrial water control.
| Weight | 2.89 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/2 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 5/8 in. |
| Flow (Cv) | 3.6 |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Kit Number | 304076 |
| Coil Number | 238610-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 125 °F |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 5/8 2NC BRASS 10.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Holding Current (VA) | 25 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.