Solenoid Valves
ASCO™ 8320G182AC120/60D, SOLENOID VALVES, 1/4 X 1/16 3NC BRASS 17.1/F W
$198.40
1/4 X 1/16 3NC BRASS 17.1/F W
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/4 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 1/16 in . |
| Flow (Cv) | 0.09 |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 3 way – 3/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FB |
| Kit Number | 302141 |
| Coil Number | 238610-132-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 200 °F |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/4 X 1/16 3NC BRASS 17.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.