Solenoid Valves
ASCO™ EF8210G054AC120/60D, SOLENOID VALVES, 1 X 1 2NC BRASS 16.1/F W
C$703.87
ASCO product 8210G054 part of the 210 Series range of valves, is an ultra-reliable 2-way solenoid valve, offered in a 1″ pipe size, providing long service life and low internal leakage
| Weight | 4.19 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 1 in. |
| Flow (Cv) | 13 |
| Voltage & Frequency | 120 Volts AC with 60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 21415 |
| Kit Number | 302283 |
| Coil Number | 272614-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 16.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1 X 1 2NC BRASS 16.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Holding Current (VA) | 35 |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.