| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 1-5/8 in . |
| Flow (Cv) | 21 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Aluminum |
| Flow (Kv) | 8.16 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FB |
| Order Code | 22093 |
| Coil Number | 099257-005-D |
| Ambient Temperature | -40 – 125 °F |
| Watt Rating | 20.0 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1 X 1-5/8 2NC AL 20.0/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
Solenoid Valves
ASCO™ JB8214250CCSAAC120/60,110/50D, JB 8214 250C CSA, REPLING MSA 21297 VALVE /
C$1,162.97
1 X 1-5/8 2W W/VISUAL INDI.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.