Solenoid Valves
ASCO™ 8221G013AC120/60,110/50D, SOLENOID VALVES, 2 X 1-3/ 2NC BRASS 6.1 /F W
$1,654.40
The ASCO 221 Series, with its unique slow-closing design, provides higher flow while increasing throughput in commercial applications. It reduces inventory by accommodating both hot and cold-water service, and is designed for quick, easy maintenance. Apply the 221 Series with confidence in high and low-temperature applications found in laundries, molding, sterilizers and autoclaves.
| Weight | 9.11 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 2 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 1-3/4 in. |
| Flow (Cv) | 36 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | 31.14 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Water |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 20356 |
| Kit Number | 310422 |
| Coil Number | 238210-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 2 X 1-3/4 2NC BRASS 6.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Water) | 5 – 150 PSI |
| Holding Current (VA) | 16 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.