ASCO™ 8263H200AC120/60,110/50D, SOLENOID VALVES, 3/8 X 5/32 2NC BRASS 10.1/F W
$159.20
The ASCO 262/263 Series is a line of 2-way general service and specialty service solenoid valves available in brass or stainless steel. These rugged valves handle media such as air/inert gas, water, hot water, steam, light oil, fuel gas, fuel oil, and cryogenic fluids. The 262/263 Series are suitable for commercial and industrial applications such as car wash systems, dishwashing and laundry equipment, pumps, compressors, boilers, burners, food processing and many others.
| Weight | 1.3 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 3/8 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 5/32 in . |
| Flow (Cv) | 0.52 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | .44 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 22031 |
| Kit Number | 323593 |
| Coil Number | 238610-032-D |
| Ambient Temperature | -13 – 131 °F |
| Fluid Temperature | -13 – 180 °F |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 5/32 2NC BRASS 10.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Holding Current (VA) | 25 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.