Solenoid Valves
ASCO™ EF8210G001AC120/60,110/50D, SOLENOID VALVES, 3/8 X 5/8 2NC BRASS 6.1 /F W
$236.80
ASCO product 8210G001 part of the 210 Series range of valves, is an ultra-reliable 2-way solenoid valve, offered in a 3/8″ pipe size, providing long service life and low internal leakage
| Weight | 1.9 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 3/8 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 5/8 in. |
| Flow (Cv) | 4 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 20034 |
| Kit Number | 302273 |
| Coil Number | 238214-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 6.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 3/8 X 5/8 2NC BRASS 6.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 5 – 200 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 5 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Light Oil) | 5 – 135 PSI |
| Holding Current (VA) | 16 |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.