Solenoid Valves
ASCO™ 8316G016AC120/60,110/50D, SOLENOID VALVES, 3/8 X 5/8 3NO BRASS 17.1/F W
$494.40
The ASCO 316 Series is a line of high flow, general service solenoid valves, which can be used to pilot large actuators and provide quick closing of large control valves. The diaphragm poppet design is suitable for controlling air, inert gas and liquids. Its resilient seating achieves tight shutoff.
| Weight | 4.1 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 3/8 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 5/8 in. |
| Flow (Cv) | 2.5 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | 2.16 |
| Function | 3 way – 3/2 Normally Open |
| Valve Actuation | Solenoid |
| Media | Air, Inert Gas, Water |
| Coil Class | FB |
| Order Code | 20611 |
| Kit Number | 314496 |
| Coil Number | 238610-132-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 17.1 W |
| Carton Note | 3/8 X 5/8 3NO BRASS 17.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 10 – 250 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 10 – 250 PSI |
| Holding Current (VA) | 40 |
| Mounting Brackets | OPTIONAL |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.