| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/8 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 7/64 in . |
| Flow (Cv) | 0.19 |
| Voltage & Frequency | 24 Volts DC |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | .16 |
| Function | 2 way – 2/2 Normally Closed |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 21844 |
| Coil Number | 400117-142-D |
| Watt Rating | 6.9 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/8 X 7/64 2NC BRASS 6.9/F DC |
Solenoid Valves
ASCO™ U8256B045VDC24/DCD, 1/8 X 7/64 2NC BRASS 6.9 /F W
$60.80
ASCO 256 Series solenoid valves are designed for shutoff control for a wide range of Industrial and commercial industry applications. The valves have a range of third-party approvals for applications ranging from fuel oil and gas burners to potable water and food service applications. Their compact design fits in tight spaces, they are mountable in any position and are available in multiple manifold configurations. The valves are ideal for bottling lines, and commercial kitchen, laundry, and heating equipment.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.