Solenoid Valves
ASCO™ 8344G074AC120/60,110/50D VALVE
$937.60
ASCO 344 Series valves incorporate a piston-operated poppet design for high flow in a variety of applications. Their sturdy, robust construction can be used with air or water media. The 344 Series is suitable for use in analytical and diagnostic instruments, biofuels, heating equipment, life science production, and refining.
| Weight | 9.59 lbs |
|---|---|
| Solenoid Valve Pipe Size | 1/2 in. NPT |
| Solenoid Valve Orifice Size | 3/8 in . |
| Flow (Cv) | 1.4 |
| Voltage & Frequency | 110, 120 Volts AC with 50/60 Hz |
| Body Material | Brass |
| Flow (Kv) | .21 |
| Function | 4 way |
| Valve Actuation | Solenoid – Direct Acting |
| Media | Air, Inert Gas |
| Coil Class | FT |
| Order Code | 20865 |
| Kit Number | 302711 |
| Coil Number | 238610-032-D |
| Ambient Temperature | 32 – 125 °F |
| Fluid Temperature | 32 – 180 °F |
| Watt Rating | 10.1 W |
| Lead Length | 18 inch |
| Carton Note | 1/2 X 3/8 4W BRASS 10.1/F AC |
| Seating Elastomer | NBR |
| Mounting Direction | Any |
| Operating Pressure (Air) | 10 – 150 PSI |
| Operating Pressure (Water) | 10 – 125 PSI |
| Holding Current (VA) | 25 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.